Βίντεο: Οι καλύτεροι αθλητές του Καζακστάν του περασμένου 2017

Βίντεο: Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΝΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΑ ΣΠΟΡ 2024, Μάρτιος

Στο τέλος της χρονιάς, ορισμένες αθλητικές ενημερωτικές δημοσιεύσεις πραγματοποιούν μια έρευνα μεταξύ των αναγνωστών τους για να καθορίσουν τους καλύτερους αθλητές στο Καζακστάν. Ως αποτέλεσμα, κάθε πύλη παρουσιάζει τη δική της εκδοχή κατηγοριών και υποψηφιοτήτων. Ο εντοπισμός των καλύτερων είναι μια διαδικασία συνεχούς συζήτησης. Επομένως, ας κάνουμε τη δική μας έρευνα, με βάση τη μέση εκτίμηση όλων των αποτελεσμάτων που προέκυψαν. Σε αυτό το άρθρο, συλλέξαμε τους καλύτερους αθλητές του Καζακστάν, τα ονόματα των οποίων αναφέρονται πλέον στις παγκόσμιες αθλητικές βαθμολογίες.

1η θέση - Gennady Golovkin (πυγμαχία): 75, 3% των ψήφων

Το 2017, ο διάσημος αθλητής του Καζακστάν - πυγμάχος Gennady Golovkin (επίσης γνωστός ως Triple G) είχε μόνο 2 αγώνες. Η πρώτη έγινε στις 18 Μαρτίου κόντρα στον Daniel Jacobs για τον τίτλο του πρωταθλητή σε τέσσερις κατηγορίες ταυτόχρονα (IBF, WBA, WBO, WBC). Στον ίδιο αγώνα παίχτηκε ο τίτλος του σούπερ πρωταθλητή σύμφωνα με το περιοδικό The Ring. Αυτό είναι επίσης ένα σημαντικό γεγονός. Ο Gennady Golovkin είναι ήδη πρωταθλητής σε όλες τις αναφερόμενες καταστάσεις. Ως εκ τούτου, ο Καζακστάν πυγμάχος υπερασπίστηκε μόνο τον τίτλο του.

Gennady Golovkin

Στην επαγγελματική καριέρα του Golovkin, αυτός ο αγώνας ήταν ο πρώτος από την άποψητο γεγονός ότι ο πυγμάχος οδήγησε έναν αγώνα 12 γύρων. Ήταν δύσκολο. Ωστόσο, ο Gennady απέδειξε για άλλη μια φορά την ανωτερότητα του παγκόσμιου πρωταθλητή στην κατηγορία βάρους του.

Ο δεύτερος αγώνας έγινε στις 16 Σεπτεμβρίου 2017 εναντίον του Μεξικανού Saul Alvarez. Την παραμονή του αγώνα, όλα τα ΜΜΕ του κόσμου ήταν γεμάτα πρωτοσέλιδα ότι ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός. Όλες οι ζώνες του Gennady Golovkin τέθηκαν στη γραμμή. Οι κριτές αποφάσισαν να κηρύξουν ισοπαλία. Αυτό προκάλεσε πολλές διαμάχες μεταξύ των ειδικών και των οπαδών της πυγμαχίας. Το Triple G του Καζακστάν δεν είχε προηγούμενες ισοπαλίες στην καριέρα του.

Ο Gennady Golovkin είχε μια απίστευτα επιτυχημένη χρονιά και αξίζει να είναι το νούμερο ένα στην κατάταξη των καλύτερων αθλητών στο Καζακστάν.

2η θέση - Kairat Eraliev (πυγμαχία): 7,3% των ψήφων

Ο 27χρονος πυγμάχος Kairat Yeraliev κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας 2017 στο Αμβούργο και επίσης κέρδισε το χάλκινο στο Ασιατικό Πρωτάθλημα στην Τασκένδη στο bantamweight (έως 56 κιλά). Έχοντας νικήσει τον Αμερικανό στον τελικό, ο Kairat Yeraliev έφερε το πρώτο χρυσό για τη χώρα του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Kairat Eraliev

3η θέση - Akzhurek Tanatarov (ελεύθερη πάλη): 3,7% των ψήφων

Τους τρεις πρώτους αθλητές της Δημοκρατίας του Καζακστάν κλείνει ο Akzhurek Tanatorov, ο οποίος το 2017 κατάφερε να κερδίσει ένα χρυσό μετάλλιο στο Ασιατικό Πρωτάθλημα και ένα χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην κατηγορία βάρους έως 70 κιλά. Προηγουμένως, ο αθλητής είχε βραβευτεί με χάλκινο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012. Είναι εκπληκτικό ότι στην κορυφή μας όλα τα βραβεία πήραν εκπρόσωποι των πολεμικών τεχνών. Σύμπτωση? Δύσκολα.

AkzhurekΘανάτοροφ

4η θέση - Meirambek Ainagulov (ελληνορωμαϊκή πάλη): 3, 1% των ψήφων

Τον Αύγουστο του 2017, ο Meirambek έγινε ο αντιπρωταθλητής του κόσμου στην κατηγορία βάρους έως 59 κιλά (οι αγώνες έγιναν στο Παρίσι). Τον Μάιο της ίδιας χρονιάς, ο ελληνορωμαϊκός μαχητής κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στον ασιατικό διαγωνισμό στο Νέο Δελχί.

Το Καζακστάν κέρδισε το χρυσό

Πολλοί ειδικοί προέβλεψαν στον αθλητή μια άνευ όρων νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Παρίσι. Ωστόσο, αποδείχθηκε λίγο διαφορετικά. Ο Meirambek Ainagulov είναι ένας νέος και πολλά υποσχόμενος παλαιστής. Επομένως, είναι πολύ πιθανό την επόμενη χρονιά να μας ευχαριστήσει με μεγάλες νίκες.

5η θέση - Alexey Lutsenko (ποδηλασία δρόμου): 2,7% των ψήφων

Ο Καζάκος ποδηλάτης Alexey Lutsenko

Ο επαγγελματίας Καζακστάν ποδηλάτης δρόμου Alexei Lutsenko την περασμένη χρονιά έγινε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του πέμπτου σταδίου του Vuelta a España, πρωταθλητής της Ασίας στο Μπαχρέιν, και κατάφερε επίσης να πάρει χάλκινο στον μονοήμερο αγώνα Dwars door Vlaanderen (Ολλανδία) και τερμάτισε θριαμβευτικά το πέμπτο ετάπ του Γύρου του Αλμάτι (κέρδισε 4 συνεχόμενες φορές). Το εντυπωσιακό αποτέλεσμα του Αλεξέι αξίζει σίγουρα μια υψηλότερη θέση. Αλλά τι να κάνετε εάν το ποδήλατο δεν είναι αρκετά δημοφιλές άθλημα στο Καζακστάν.

6η θέση - Nikita Panasenko (ποδηλατοδρόμιο): 2,6% των ψήφων

Ποδηλάτης δρόμου Nikata Panasenko

Αυτός ο ελάχιστα γνωστός Καζακστάν ποδηλάτης κατάφερε να κερδίσει δύο χρυσά μετάλλια στην ποδηλατοπίστα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Nikita Panasenko εντυπωσίασε πραγματικά τους οπαδούς του Καζακστάν. Αυτό συνέβη όταν κέρδισε στρατηγικά τον βασικό του ανταγωνιστή - τον Έλληνα ποδηλάτη Χρήστο Βολικάκη - και έγινε ο χρυσός Ολυμπιονίκης. Αυτός ο τύπος είναι το μέλλον του ποδηλατοδρόμου του Καζακστάν.

7η - Albert Linder (άρση βαρών): 2,5% των ψήφων

Άλμπερτ Λίντερ

Ο Άλμπερτ Λίντερ είναι ένας νεαρός αρσιβαρίστας από το Καζακστάν που σημείωσε επιτυχία στο Ασιατικό Πρωτάθλημα το 2017 (Ασγκαμπάτ) στην κατηγορία βάρους έως 69 κιλά. Την ίδια χρονιά, ο αθλητής κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο στη Θερινή Πανεπιστημιούπολη στην Ταϊπέι. Ο κύριος ανταγωνιστής του ήταν ο Βορειοκορεάτης αθλητής Kim Myung-hyuk. Ωστόσο, ο Άλμπερτ κατάφερε να τον ξεπεράσει, χρησιμοποιώντας μόνο δύο από τις τρεις πιθανές προσπάθειες.