Ελβετός τενίστας Schnyder Patti: βιογραφία, αθλητική καριέρα, προσωπική ζωή

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Ελβετός τενίστας Schnyder Patti: βιογραφία, αθλητική καριέρα, προσωπική ζωή

Βίντεο: Τένις: Ο Ελβετός Βαβρίνκα νικητής του US Open 2024, Ενδέχεται

Η Patti Schnyder, της οποίας η βιογραφία παρουσιάζεται σε αυτό το άρθρο, είναι μια από τις πιο διάσημες Ελβετές τενίστριες. Κατά τη διάρκεια της αθλητικής της καριέρας, έγινε νικήτρια πολλών τουρνουά κύρους.

Πρώτες επιτυχίες στο μεγάλο άθλημα

Ο Schnyder Patti γεννήθηκε τον Δεκέμβριο του 1978 στη Βασιλεία. Σε ηλικία 14 ετών ο Ελβετός τενίστας συμμετείχε για πρώτη φορά στο τουρνουά ITF. Το 1994, η Patti Schnyder άρχισε να συμμετέχει συνεχώς σε επαγγελματικούς αγώνες, ακόμη και να μπει στο TOP-100 των καλύτερων παικτών τένις στον πλανήτη.

Το 1995 έφερε τα πρώτα σοβαρά επιτεύγματα για τον αθλητή. Στις 14 Μαΐου έφτασε στον τελικό του τουρνουά ITF στη Νίτρα της Σλοβακίας, όπου νίκησε με σιγουριά τη Χιλιανή Μπάρμπαρα Κάστρο σε τρία σετ. Μια εβδομάδα αργότερα, ο Schnider Patti έγινε ο νικητής ενός παρόμοιου διαγωνισμού στο Presov. Αυτή τη φορά δεν άφησε ευκαιρία στην Τσέχα Jana Ondrousovei (6:0, 6:1).

βιογραφία της Πάτι Σνάιντερ

Ένα μήνα αργότερα, στη γενέτειρά της ελβετική γη, η τενίστρια κέρδισε το επόμενο τουρνουά ITF στην Courella και τον Σεπτέμβριο έφτασε στον τελικό της Αθήνας. Την ίδια χρονιά, η Schnyder έκανε το ντεμπούτο της στη Ζυρίχη σε αγώνες υπό την αιγίδα του WTA. Οι επιτυχημένες εμφανίσεις της επέτρεψαν να ολοκληρώσει τη σεζόν στο 152 της βαθμολογίας.

ΒΤο 1996, η Patti Schnider, για την οποία το τένις είχε γίνει όχι μόνο χόμπι, αλλά και τρόπος να κερδίσουν πολλά χρήματα, συνέχισε να αγωνίζεται ενεργά σε διεθνείς αγώνες. Κατάφερε να φτάσει στον τελικό του τουρνουά ITF στην ισπανική Μούρθια τον Απρίλιο. Τον Σεπτέμβριο, επανέλαβε αυτό το αποτέλεσμα στη Μπρατισλάβα. Μια εβδομάδα αργότερα, για πρώτη φορά στην καριέρα της, η αθλήτρια έφτασε στον τελικό του τουρνουά WTA στο Κάρλοβι Βάρι (Τσεχία), όπου έχασε σε τρία σετ από τη Βελγίδα Ruksandra Dragomir.

Την ίδια χρονιά, η Schnyder Patti συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα, όπου ολοκλήρωσε τις εμφανίσεις της στον πρώτο γύρο. Έκανε επίσης το ντεμπούτο της στο Grand Slam. Στο Australian Open, η 18χρονη αθλήτρια δεν κατάφερε να προκριθεί, αλλά κατάφερε να μπει στην κύρια κλήρωση των αγώνων σε Λονδίνο και Παρίσι. Η υψηλότερη κατάταξη του Schnyder το 1996 ήταν 58η στο single.

Ένταξη στην παγκόσμια ελίτ του τένις

Το 1997, στα γήπεδα του Australian Open, η Patty Schnyder δημιούργησε μια μικρή αίσθηση όταν κατάφερε να περάσει στον τέταρτο γύρο του διαγωνισμού. Επιπλέον, κέρδισε την όγδοη σπορ Iva Majorli στον εναρκτήριο αγώνα. Με επιτυχία σε διάφορα τουρνουά, ο τενίστας ανέβηκε στην 26η θέση της παγκόσμιας κατάταξης μέχρι το τέλος της σεζόν.

τένις patty schnider

Η επόμενη χρονιά ήταν μία από τις πιο επιτυχημένες σε ολόκληρη την καριέρα του Schnyder. Ξεκίνησε τη σεζόν με μια νίκη στο τουρνουά WTA στο Χόμπαρτ της Αυστραλίας και ένα μήνα αργότερα, στον τελικό παρόμοιων διοργανώσεων στο Αννόβερο, νίκησε τον Τσέχο Γιαν Νοβότνα σε τρία σετ. Τον Μάιο, η Patti δεν είχε όμοιο στα χωμάτινα γήπεδα της Μαδρίτης, και μέσαΙούλιος - Αυστριακή Maria-Linkowitz και ιταλικό Παλέρμο.

Οι εμφανίσεις στα διπλά δεν ήταν λιγότερο επιτυχημένες. Σε ένα ντουέτο με την Αυστριακή Barbara Schett, ο Schnider κέρδισε το τουρνουά WTA στο Αμβούργο και έφτασε επίσης στον τελικό στο Παλέρμο και το νησί Amelia.

Όχι χωρίς επιτυχία στα τουρνουά Grand Slam. Στα γήπεδα του Rolland Garros και του US Open, η Patti Schnyder έφτασε στα προημιτελικά. Αυτό της έδωσε το δικαίωμα να συμμετάσχει στο Grand Slam Cup. Σε αυτό το τουρνουά, κέρδισε την τότε νούμερο ένα στον κόσμο Martina Hingis στους ημιτελικούς, αλλά έχασε από τη διάσημη Venus Williams στον καθοριστικό αγώνα.

Τον Αύγουστο του 1998, η αθλήτρια κατέκτησε ένα ρεκόρ για την 11η θέση της στην παγκόσμια κατάταξη στο απλό, καθώς και 29 στο διπλό.

Μετά από μια λαμπρή σεζόν στην καριέρα του Ελβετού τενίστα ήρθε μια ύφεση. Τα επόμενα τρία χρόνια, ο Schnyder κέρδισε δύο τουρνουά WTA στη Χρυσή Ακτή (Αυστραλία) και στην Πατάγια (Ταϊλάνδη) και έφτασε επίσης στους τελικούς αρκετές φορές τόσο στο απλό όσο και στο διπλό. Στα τουρνουά Grand Slam, η Patty δεν κατάφερε ποτέ να ξεπεράσει τον τέταρτο γύρο.

Επιστροφή του αστεριού

Ξεκινώντας το 2002, η Schneider Patti άρχισε να ανακτά την ιδιότητά της ως αστέρι του παγκόσμιου αθλητισμού. Έχοντας κερδίσει τον τελικό του σούπερ τουρνουά στο Τσάρλεστον και το τουρνουά WTA στη Ζυρίχη, ο Ελβετός κατάφερε και πάλι να μπει στο Top 20.

επιτεύγματα της Πάτι Σνάιντερ

Σιγά σιγά, η Schnyder δήλωσε ξανά δυνατά το 2005. Κέρδισε δύο τουρνουά WTA και έφτασε στον τελικό σε άλλα τρία. Αυτή τη σεζόν ο Patti για πρώτη φορά στην καριέρα τουμπήκε στο Top 10 στο 7.

Την επόμενη χρονιά, η Σνάιντερ απέτυχε να κερδίσει ούτε ένα τουρνουά κύρους, αλλά η συνεχής είσοδος στους τελικούς και στους ημιτελικούς της επέτρεψε να διατηρήσει τη θέση της στους δέκα κορυφαίους τενίστες στον πλανήτη

Τέλος της αγωνιστικής καριέρας

Μετά από δύο λαμπρές σεζόν, η Patty Schnyder συνέχισε να φτάνει τακτικά στους τελικούς του τουρνουά, αλλά αυτό συνέβαινε όλο και λιγότερο. Στα τουρνουά Grand Slam, δεν κατάφερε ποτέ να προχωρήσει περισσότερο από τον τέταρτο γύρο στο απλό και πέρα από τους προημιτελικούς στα διπλά.

Το 2010, ο Schnyder άρχισε να επιδιώκει τραυματισμούς: πρώτα υπήρχαν προβλήματα με τα πόδια και μετά με τον αχίλλειο τένοντα. Τον Μάιο του 2011, η Patti αποφάσισε να τερματίσει την καριέρα της ως παίκτη.

Τέσσερα χρόνια αργότερα, ο Schnyder επέστρεψε στα τουρνουά ITF, έχοντας καταφέρει να τα κερδίσει δύο φορές σε δύο σεζόν.

Παραστάσεις για την εθνική ομάδα της Ελβετίας

patty schnider

Η 18χρονη Patty Schnyder, της οποίας τα επιτεύγματα εκείνη την εποχή μιλούσαν για εκείνη, προσκλήθηκε για πρώτη φορά να υπερασπιστεί την τιμή της χώρας της στο Fed Cup το 1996. Με έξι νίκες σε επτά αγώνες, βοήθησε να ανέβει η Ελβετία στον δεύτερο Παγκόσμιο Όμιλο.

Ένα χρόνο αργότερα, μαζί με τη Martina Hingis, ο Schnyder νίκησε το σλοβάκο ντουέτο Gabshudova-Zrubakova στον καθοριστικό αγώνα και στη συνέχεια συμμετείχε στην ήττα της ομάδας της Αργεντινής. Αυτό επέτρεψε στην ελβετική ομάδα να μπει στην ελίτ κατηγορία.

Το 1998, οι Schnyder και Hingis δημιούργησαν ένα μικρό θαύμα με τις νίκες τους στο Fed Cup, φέρνοντας την ομάδα τους στον τελικό, όπου έχασαν από την Ισπανία.