Τενίστας Kevin Anderson: βιογραφία και αθλητική καριέρα

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Τενίστας Kevin Anderson: βιογραφία και αθλητική καριέρα

Βίντεο: This is getting RIDICULOUS! Roger Federer vs Kevin Anderson 2024, Ενδέχεται

Ο Κέβιν Άντερσον είναι ένας διάσημος Νοτιοαφρικανός τενίστας. Κατά τη διάρκεια της αθλητικής του καριέρας κατάφερε να κερδίσει πολλούς επαγγελματικούς αγώνες και το 2017 έγινε φιναλίστ Grand Slam.

Κέβιν Άντερσον

Βιογραφία

Ο Κέβιν Άντερσον γεννήθηκε τον Μάιο του 1986 στο Γιοχάνεσμπουργκ. Ξεκίνησε να παίζει τένις σε ηλικία έξι ετών με τον μικρότερο αδερφό του Γκρέγκορυ.

Μερικά χρόνια αργότερα, ο Kevin μετακόμισε στις ΗΠΑ, όπου όχι μόνο έπαιξε τένις με ντόπιους juniors, αλλά έλαβε και εκπαίδευση. Μετά την αποφοίτησή του από το Πανεπιστήμιο του Ιλινόις, ο Άντερσον επέλεξε να ακολουθήσει μια καριέρα ως επαγγελματίας τενίστας.

Πρώτα βήματα στο τένις

Σε ηλικία 18 ετών, ο Kevin Anderson έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο τουρνουά Futures Series στο Gaborone (Μποτσουάνα). Και το ντεμπούτο ήταν απλά εκπληκτικό - ο Νοτιοαφρικανός τενίστας κέρδισε αυτόν τον διαγωνισμό.

Συνολικά, ο τενίστας Kevin Anderson κέρδισε δύο τουρνουά στη σειρά Futures και έφτασε στον τελικό σε άλλα πέντε. Έχει επίσης τέσσερις τίτλους σκληρού γηπέδου στα διπλά.

Το 2007, ο Kevin Anderson κέρδισε το Challenger για πρώτη φορά. Τον Σεπτέμβριο αυτόςέγινε το καλύτερο στις σκληρές επιφάνειες της Νέας Ορλεάνης.

Στις αρχές του επόμενου έτους, ο Άντερσον πήγε για πρώτη φορά στο τουρνουά Grand Slam του Australian Open, όπου δεν μπορούσε να πάει πέρα από τον πρώτο γύρο. Λίγους μήνες αργότερα, έφτασε στον τελικό του τουρνουά ATP. Αυτές οι επιτυχίες τον βοήθησαν να μπει στους 100 καλύτερους τενίστες στον κόσμο.

Στην κατάταξη των ζευγαριών, ο Kevin προχώρησε επίσης αισθητά. Αυτό διευκολύνθηκε από νίκες σε αρκετούς Challengers. Δεν έλειψε ο Άντερσον και οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Πεκίνου. Ο 22χρονος Νοτιοαφρικανός τενίστας έφτασε στον δεύτερο γύρο στην κατάταξη του απλού και έφυγε στον πρώτο γύρο στο διπλό.

Το 2009, η τύχη πολύ σπάνια χαμογέλασε στον Νοτιοαφρικανό τενίστα. Σε όλα τα τουρνουά κύρους, αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο ή στα προκριματικά. Η μόνη παρηγοριά ήταν το κερδισμένο «Challenger» στο Σαν Ρέμο (Ιταλία). Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι στο τέλος της χρονιάς έπεσε στις 161 θέσεις στην κατάταξη ATP.

τένις Κέιν Άντερσον

Το 2010, η απόδοση του Kevin Anderson βελτιώθηκε σημαντικά. Κέρδισε στα σκληρά γήπεδα του Μπάτον Ρουζ. Στο US Open, ο Άντερσον κατάφερε να περάσει στον τρίτο γύρο του διαγωνισμού. Στο ίδιο στάδιο, σταμάτησε στο τουρνουά ATP στο Τορόντο.

Πρώτες νίκες στην επαγγελματική καριέρα

Το 2011 ήταν ένα σημείο καμπής στην καριέρα ενός τενίστα. Τον Φεβρουάριο, ο Κέβιν Άντερσον έγινε ο καλύτερος στα γήπεδα της πατρίδας του Γιοχάνεσμπουργκ και κέρδισε το τουρνουά ATP για πρώτη φορά. Αυτό συνέβαλε στην ταχεία άνοδό του στην κατάταξη ATP. Επιπλέον, επαναλαμβάνει την απόδοσή του στο US Open πέρυσι, καιφτάνει και στα προημιτελικά στο Μαϊάμι. Ο Άντερσον ολοκλήρωσε τη σεζόν στην 32η θέση στην κατάταξη των καλύτερων τενιστών στον κόσμο.

Η επόμενη χρονιά ξεκίνησε καλά για τον Kevin. Στην Αυστραλία, έφτασε στον τρίτο γύρο και στη συνέχεια επανέλαβε αυτό το επίτευγμα στα γήπεδα του Ρολάν Γκαρός. Κέρδισε επίσης το τουρνουά ATP στο Delray Beach (ΗΠΑ). Ωστόσο, αυτά τα αποτελέσματα παρέμειναν τα καλύτερα για τον Άντερσον εκείνη τη σεζόν.

Δρόμος προς την παγκόσμια φήμη

2013 ήταν ίσως η πιο επιτυχημένη χρονιά για τον Kevin στην αθλητική του καριέρα. Στην αρχή κιόλας της σεζόν έφτασε στον τελικό του Σίδνεϊ, όπου έφτασε για πρώτη φορά στο τέταρτο στάδιο του Australian Open. Τον Απρίλιο, ο τενίστας γίνεται φιναλίστ στην Καζαμπλάνκα (Μαρόκο) και τον Ιούλιο επαναλαμβάνει αυτό το αποτέλεσμα στην Ατλάντα (ΗΠΑ). Ο Άντερσον είχε καλή απόδοση στο Ρολάν Γκαρός, όπου έφτασε στο τέταρτο στάδιο. Στα κορτ του Γουίμπλεντον πέταξε στο τρίτο. Χάρη στην απόδοσή του, ο Κέβιν μπήκε στους 20 καλύτερους παίκτες στον κόσμο στο τέλος της σεζόν.

Μετά από μια μάλλον άνιση χρονιά για τον Άντερσον το 2014, έκανε ξανά τους ειδικούς του τένις να μιλήσουν για αυτόν. Γίνεται νικητής του τουρνουά ATP στο Winston-Salem (ΗΠΑ) και στη συνέχεια κατάφερε να μπει στους προημιτελικούς του US Open. Η εξαιρετική τεχνική του Kevin Anderson στο τένις τον οδήγησε στο νούμερο 12 της παγκόσμιας κατάταξης.

Τενίστας Kevin Anderson

Το 2017, ο Νοτιοαφρικανός τενίστας, ο οποίος πήρε την αμερικανική υπηκοότητα, έφτασε στον τελικό του US Open, που είναι ένα από τα τουρνουά Grand Slam. Δυστυχώς, εδώ ο Άντερσον έχασε από τον ΡαφαέλΝαδάλ.