Skier Northug Petter: βιογραφία, επιτεύγματα και ενδιαφέροντα γεγονότα

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Skier Northug Petter: βιογραφία, επιτεύγματα και ενδιαφέροντα γεγονότα

Βίντεο: Bill Koch 2024, Ενδέχεται
Anonim

Ο Northug Petter είναι ένας διάσημος Νορβηγός σκιέρ. Έχει πολλά βραβεία και δίσκους στο ενεργητικό του. Έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής 13 φορές, κέρδισε δύο Ολυμπιακούς Αγώνες. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, έγινε ο απόλυτος κάτοχος του ρεκόρ, έχοντας καταφέρει να κερδίσει και στους έξι κλάδους. Έχοντας επίσης γίνει δύο φορές νικητής του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έλαβε τον ανεπίσημο τίτλο του Βασιλιά των Σκι. Αναγνωρίστηκε δύο φορές ως ο καλύτερος αθλητής στη Νορβηγία. Οι αντίπαλοι τον γνωρίζουν για τη μοναδική του ικανότητα να επιταχύνει στη γραμμή του τερματισμού, κερδίζοντας τη νίκη με ένα δυνατό τράνταγμα. Τα καταφέρνει ιδιαίτερα στο στυλ πατινάζ.

Βιογραφία του σκιέρ

Northug Petter

Northug Petter γεννήθηκε το 1986. Γεννήθηκε στη νορβηγική πόλη Musvik της επαρχίας Nur-Trendelag. Ξεκίνησε την καριέρα του στον επαγγελματικό αθλητισμό με συμμετοχή σε ηπειρωτικούς αγώνες. Συγκεκριμένα, σημείωσε κάποια επιτυχία στους σκανδιναβικούς αγώνες, φτάνοντας στο βάθρο επτά φορές. Οι πιο επιτυχημένοι για αυτόν ήταν αγώνες καταδίωξης και εκκινήσεις 15 χιλιομέτρων.

Ο Nortug Petter έκανε το ντεμπούτο του στο Παγκόσμιο Κύπελλο τη σεζόν 2005/06. Έκανε το ντεμπούτο του στο σπριντ, που πραγματοποιήθηκε στο Drammen. Ο Northug Petter τερμάτισε 35ος. Παράλληλα συνέχισε να συμμετέχει παράλληλα στους σκανδιναβικούς αγώνες. Στο τέλος της σεζόνανακοινώθηκε επίσημα ότι έπαιρνε θέση στην εθνική ομάδα.

Ταυτόχρονα, στην πρώτη του σεζόν στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Nortug κέρδισε την πρώτη του νίκη. Στις 8 Μαρτίου 2006 τερμάτισε πρώτος στο σκιάθλο στο Φάλουν της Σουηδίας. Πίσω του άφησε δύο Γερμανούς - τον Tobias Angerer και τον Axel Teichmann.

Ο Northug Petter τερμάτισε δεύτερος στον τελευταίο αγώνα εκείνης της σεζόν. Στο ίδιο σκιάθλο, έχασε τη νίκη, χάνοντας λιγότερο από τέσσερα δευτερόλεπτα από τον Σουηδό Matthias Fredriksson στον τερματισμό. Συνολικά, ολοκλήρωσε την πρώτη του σεζόν στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην 15η θέση.

Future Star

προσωπική ζωή του Petter Northug

Αστέρι του μέλλοντος - αυτό αποκαλούσαν πολλοί δημοσιογράφοι τον Nortug στην αρχή της αθλητικής του καριέρας και δεν απέτυχαν. Αρκετοί κατασκευαστές εξοπλισμού σκι ανταγωνίστηκαν για ένα συμβόλαιο μαζί του ταυτόχρονα. Τη νίκη σε αυτή την αναμέτρηση κέρδισε ο Φίσερ. Εκείνη την εποχή, ο Nortug ήταν ακόμα junior, αλλά παρ 'όλα αυτά, ένας δασμολογικός συντελεστής περιλαμβανόταν στο συμβόλαιό του. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει για νεαρό αθλητή. Ο ναύλος πολλαπλασιάστηκε επί 5, υπό την προϋπόθεση ότι ο Nortug θα οδηγούσε την εθνική ομάδα της Νορβηγίας στην παγκόσμια ελίτ μέχρι το τέλος του 2007.

Το 2006, οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες διεξήχθησαν στο Τορίνο της Ιταλίας, αλλά ο Nortug δεν συμπεριλήφθηκε στην εθνική ομάδα. Οι Σκανδιναβοί κατέκτησαν 3 ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο. Αυτή η παράσταση θεωρήθηκε αποτυχημένη. Στη συνέχεια, πολλοί, όπως ο ίδιος ο Nortug, αναρωτήθηκαν γιατί δεν τον πήγαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η πρώτη μεγάλη επιτυχία του ήρθε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που έγινε το 2007 στο Σαπόρο της Ιαπωνίας. Η Nortug κέρδισε τη σκυταλοδρομία. Και δύο χρόνια αργότεραΟ Τσέχος Λίμπερετς κατέκτησε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στον ατομικό αγώνα. Ο Νορβηγός ήρθε πρώτος στον αγώνα pursuit, διανύοντας 15 χιλιόμετρα σε κλασικό στυλ, και στη συνέχεια το ίδιο ποσό στο πατινάζ. Μια λαμπρή νίκη σε αυτόν τον αγώνα αναγνωρίστηκε ως ένας από τους καλύτερους τερματισμούς του Petter Northug.

Βασιλικό έτος

ο Πίτερ Νορθούγκ και η Κάρολιν

2010 ήταν μια πραγματικά αστρική χρονιά για τη Nortug. Στο τέλος της σεζόν κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά στην καριέρα του. 9 φορές ο Nortug ήρθε πρώτος στον τερματισμό, άλλες 6 φορές ήταν δεύτερος και μία φορά πήρε την τρίτη θέση. Μόνο ο Τσέχος Λούκας Μπάουερ, ο οποίος αναδείχθηκε δεύτερος στη γενική κατάταξη, κατάφερε να του επιβάλει την όψη του αγώνα. Αλλά στην πραγματικότητα, δεν έγινε αγώνας, γιατί το πλεονέκτημα του Northug ήταν 600 πόντοι.

Την ίδια χρονιά, ο Νορβηγός εμφανίστηκε θριαμβευτικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Βανκούβερ του Καναδά. Αν και στην αρχή όλα πήγαν στραβά. Ο Nortug τερμάτισε 41ος στα 15 km ελεύθερο και ήταν στην ομάδα των κορυφαίων στο pursuit μέχρι που έμεινε πίσω στην τελευταία ανάβαση, καταλαμβάνοντας μόλις την 11η θέση.

Όμως στη μαζική εκκίνηση των 50 χιλιομέτρων στη γραμμή τερματισμού, κατάφερε να ξεπεράσει τον Γερμανό Axel Teichmann κατά τρία δέκατα του δευτερολέπτου, κερδίζοντας το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο.

Στη σκυταλοδρομία, ο Nortug έτρεξε στο τελευταίο στάδιο, ξεκινώντας την απόσταση από την τέταρτη θέση. Κατάφερε να προσπεράσει τους ηγέτες, αλλά μέχρι εκείνη τη στιγμή ο Σουηδός Markus Hellner αποσπάστηκε από τους διώκτες του, έτσι οι Νορβηγοί κέρδισαν το ασήμι.

Στο τελικό σπριντ ο Nortug πάλεψε με δύο Ρώσους NikitaKryukov και Alexander Panzhinsky, χάνοντας από αυτούς και κέρδισαν το χάλκινο.

Στο τελικό ομαδικό σπριντ, ο Nortug κέρδισε άλλο ένα χρυσό Ολυμπιακό σε συνδυασμό με τον Øystein Pettersen. Για τη νορβηγική ομάδα, ήταν θριαμβευτικοί Ολυμπιακοί Αγώνες, όπου κατέλαβαν την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη του σκι αντοχής.

Δεύτερη θρίαμβος στο Παγκόσμιο Κύπελλο

petter Northug καλύτερα φινιρίσματα

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2010/11, η Nortug έχασε τη νίκη από τον Ελβετό Dario Colognier, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση. Τη σεζόν 2011/12 έγινε τρίτος, επιτρέποντας στην Κολωνία να κάνει χρυσό διπλό. Μόνο τη σεζόν 2012/13 ανέκτησε τον τίτλο του ισχυρότερου σκιέρ στον πλανήτη.

Στη γενική κατάταξη, ήταν μπροστά από τον Ελβετό Dario Colognier, ο οποίος αυτή τη φορά ήταν τρίτος, και τον Ρώσο Alexander Legkov, που τερμάτισε στη δεύτερη θέση. Το τελικό του πλεονέκτημα ήταν σχεδόν 200 πόντους από τον πλησιέστερο διώκτη.

Δεύτερος Ολυμπιακός θρίαμβος

σκιέρ Northug Petter

Αλλά οι δεύτεροι Ολυμπιακοί Αγώνες στην καριέρα του ήταν ανεπιτυχείς. Αρχικά, έχασε τον αγώνα των 15 χιλιομέτρων σε κλασικό στυλ. Στη συνέχεια απέτυχε στο σκιάθλο, καταλαμβάνοντας μόλις την 17η θέση.

Στον αγώνα για 50 χιλιόμετρα από τη μαζική εκκίνηση έφτασε στη 18η θέση. Η Nortug ήταν πιο κοντά στο Ολυμπιακό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία. Έτρεξε ξανά στο τελευταίο πόδι. Αυτή τη φορά όμως δεν μπόρεσε να κλείσει το κενό που είχαν δημιουργήσει οι συμπατριώτες του στην αρχή του αγώνα. Η Nortug έφερε τη νορβηγική ομάδα στην τέταρτη θέση, σχεδόν 40 δευτερόλεπτα πίσω από τον Γάλλο Ivan Bouate.

Στον αγώνα σπριντ ελεύθερου, ο Northug απροσδόκηταέχασε στους ημιτελικούς και την τελευταία ημέρα της Ολυμπιάδας, σε συνδυασμό με τον Ola Vigen Hattestad, έγινε μόνο τέταρτος στο ομαδικό σπριντ ανδρών. Στο τέλος, δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε ένα μετάλλιο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του να κερδίσει το γενικό σκι αντοχής.