Welsh Stadium "Cardiff City": ιστορία και αγώνες

Βίντεο: Welsh Stadium "Cardiff City": ιστορία και αγώνες

Βίντεο: Escape to Cardiff: Explore the City's Hidden Gems in Just One Day 2024, Ενδέχεται

Η Κάρντιφ Σίτι είναι μία από τις δύο ποδοσφαιρικές ομάδες στην Ουαλία που αγωνίζονται στην Πρέμιερ Λιγκ. Η αρένα φιλοξενεί το Cardiff Blues Rugby Club για τρία χρόνια από την έναρξη λειτουργίας του.

Λεπτομέρειες

Η κατασκευή του γηπέδου διήρκεσε δύο χρόνια και ολοκληρώθηκε την άνοιξη του 2009. Δύο ομάδες άρχισαν να μοιράζονται την αρένα ταυτόχρονα. Το πρώτο ήταν το Cardiff City Football Club, το οποίο μετακόμισε από το Ninian Park, το οποίο ήταν το σπίτι του συλλόγου της πρωτεύουσας για 99 χρόνια. Οι δεύτεροι ιδιοκτήτες του σταδίου είναι ο σύλλογος ράγκμπι Cardiff Blues.

Το κόστος κατασκευής της αρένας ήταν περίπου 50 εκατομμύρια λίρες. Ο Arup ήταν ο αρχιτέκτονας. Χωρητικότητα - 25 χιλιάδες θέσεις. Το στάδιο του Κάρντιφ Σίτι είναι η δεύτερη αρένα της χώρας όσον αφορά τον αριθμό των θέσεων, δεύτερο μόνο μετά το Millennium, το οποίο έχει χωρητικότητα 74,5 χιλιάδων θεατών. Το καλοκαίρι, το Cardiff City Stadium ανακαινίστηκε και μετά άρχισε να φιλοξενεί έως και 33,5 χιλιάδες φιλάθλους.

Πρώτοι αγώνες

Στα μέσα Ιουλίου 2009, Κάρντιφ και Σέλτικ έπαιξαν φιλικόαγώνας αρένας. Το επίσημο ντεμπούτο του γηπέδου του Κάρντιφ Σίτι έγινε τον Αύγουστο του 2009, όταν η Σκάνθορπ Γιουνάιτεντ ήρθε να επισκεφθεί τους γηπεδούχους. Ο αγώνας έληξε με συντριπτική νίκη για τους Ουαλούς με σκορ 4-0.

Τον Νοέμβριο του ίδιου έτους, η εθνική ομάδα της Ουαλίας επισκέφτηκε το στάδιο για πρώτη φορά, παίζοντας φιλικό αγώνα με τη Σκωτία. Το παιχνίδι έληξε με νίκη 3-0 για τους Ουαλούς. Σχεδόν ένα χρόνο αργότερα, η Ουαλία έπαιξε το πρώτο της επίσημο παιχνίδι στην Κάρντιφ Σίτι. Ήταν ένας αγώνας στο πλαίσιο της επιλογής για το Euro-2012. Η βρετανική ομάδα ήταν αντίπαλος της Βουλγαρίας.

Διάσημοι αγώνες

Ένας από τους πρώτους μεγάλους συλλόγους που επισκέφτηκαν τη νέα αρένα του ουαλικού συλλόγου ήταν η Μάντσεστερ Σίτι. Ήταν ένα παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της Premier League. Ο αγώνας έληξε με συγκλονιστική νίκη με 3-2 για την Κάρντιφ Σίτι. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι «πολίτες» προηγήθηκαν, αλλά λίγα λεπτά αργότερα οι Ουαλοί ισοφάρισαν, και στο τέλος του ημιχρόνου το διπλό του Κάμπελ έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στην ομάδα. Ο Νεγκρέδο σημείωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε στην Ουαλία στον 12ο γύρο. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος. Στη 13η αγωνιστική, αντίπαλος της Κάρντιφ Σίτι ήταν η Άρσεναλ του Λονδίνου. Αυτή τη φορά, οι παίκτες της Ουαλίας δεν κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον μεγαλόπρεπο. Το δοκάρι του Ράμσεϊ και το γκολ του Φλαμίνι έδωσαν στους Gunners μια συντριπτική νίκη.

Η Λίβερπουλ επισκέφτηκε το Κάρντιφ Σίτι τον Μάρτιο. Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Premier League. Οι Μερσεϊσάιντερς ήταν από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και διεκδικητές του τίτλου. Ντεμπούτο στο παιχνίδι Ο αγώνας άνοιξε το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Saures αποκατέστησε το status quo. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, το γκολ του Κάμπελ έφερε ξανά μπροστά τους Ουαλούς, αλλά πριν την ανάπαυλα ο Σκρτέλ ισοφάρισε ξανά το σκορ. Η Λίβερπουλ κέρδισε το δεύτερο ημίχρονο με 4-1 και κέρδισε τον αγώνα με 6-3.

στάδιο της πόλης του Κάρντιφ, η πόλη του Κάρντιφ

Στον τελευταίο γύρο της σεζόν 2013/14, η Τσέλσι ήρθε για να επισκεφθεί την Κάρντιφ Σίτι, έχοντας χάσει τις ευκαιρίες της για το πρωτάθλημα λίγους αγώνες πριν το τέλος του αγγλικού πρωταθλήματος. Το London Grand έγινε ο τελευταίος μεγάλος σύλλογος που επισκέφτηκε το γήπεδο της Ουαλίας. Το παιχνίδι έληξε με τη νίκη των θαλάμων του Ζοζέ Μουρίνιο με 2-1. Στο τέλος της σεζόν, η Κάρντιφ Σίτι, της οποίας ο προπονητής της οποίας διορίστηκε ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος, υποβιβάστηκε στην Τσάμπιονσιπ και δεν προβιβάστηκε ποτέ στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ σε 3 σεζόν.

UEFA Super Cup

Μετά την 20η θέση στην Πρέμιερ Λιγκ το 2013/14, η Κάρντιφ υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Από τότε, καμία παγκοσμίου φήμης ομάδα δεν έχει έρθει στην αρένα του συλλόγου. Αυτό θα έπρεπε να είχε αλλάξει μετά την επιλογή της Κάρντιφ Σίτι για να φιλοξενήσει τον αγώνα του Σούπερ Καπ UEFA 2014 μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλλη.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν 30.854 θεατές, το οποίο εξακολουθεί να είναι το ρεκόρ της αρένας. Διαιτητής ήταν ο Άγγλος δικαστής Mark Clattenburg. Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε 2-0 χάρη στο τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο.