Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Gulbis Ernest: ζωή, καριέρα, φωτογραφία

Βίντεο: When Lord Ernest Gulbis TOYED With the BIG 3... 2024, Σεπτέμβριος
Anonim

Ο Gulbis Ernest είναι διάσημος Λετονός τενίστας, νικητής των τουρνουά ATP σε μονό και διπλό, και επίσης ημιτελικός του Γαλλικού Όπεν 2014. Η αγαπημένη επιφάνεια είναι σκληρή και η υψηλότερη θέση στην κατάταξη ATP είναι η δέκατη.

Πρώιμα χρόνια

Ο Γκούλμπις Έρνεστ γεννήθηκε και μεγάλωσε σε αθλητική οικογένεια. Ο παππούς και ο πατέρας του έπαιζαν μπάσκετ, και οι δύο αδερφές είναι επαγγελματίες τενίστριες και ο μικρότερος αδερφός του δοκιμάζει τις δυνάμεις του στο γκολφ.

gulbis ernest

Ο Έρνεστ εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο γήπεδο σε ηλικία 5 ετών και σε ηλικία 16 ετών άρχισε να παίζει pro tour. Το 2005, ο Ernest έκανε το ντεμπούτο του για την εθνική ομάδα της Λετονίας κατά τη διάρκεια των προκριματικών αγώνων για το Davis Cup και έπαιξε τους πρώτους αγώνες της περιοδείας ATP. Μέχρι το τέλος της σεζόν, ο Gulbis κατάφερε να θριαμβεύσει σε δύο αμφισβητίες: στο Eckental στο απλό και στο διπλό στο Άαχεν.

ντεμπούτο Grand Slam

Οι αρχές του 2007 έφεραν στον Λετονό άλλες δύο νίκες στα Challengers στο Μπεζανσόν και στο Σεράγεβο, χάρη στις οποίες ο τενίστας ανέβηκε στην πρώτη 100άδα της κατάταξης ATP. Το 2008, ο Gulbis Ernest εμφανίστηκε για πρώτη φορά στα γήπεδα του Australian Open, αλλά ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα από τον Ρώσο Marat Safin.

Ο Gulbis έγινε μια πραγματική ανακάλυψη του Roland Garros-2008. Στο δρόμο για τα προημιτελικά, κέρδισε ένα από τα φαβορί του τουρνουά - τον Αμερικανό Μπλέικ, αλλά δύο βήματα πριν τον τελικό έχασε από τον Σέρβο Νόβακ Τζόκοβιτς. Στο τουρνουά Γουίμπλεντον της ίδιας χρονιάς, ο Έρνεστ συναντήθηκε και σε αναμέτρηση με τον βασικό διεκδικητή του τίτλου, Ραφαέλ Ναδάλ, ο οποίος έχασε σε τέσσερα σετ. Έχοντας λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες και το US Open, ο Ernest Gulbis τελείωσε τη σεζόν στην 53η θέση ρεκόρ.

Έρνεστ Γκούλμπις

Στο αποκορύφωμα

Τις επόμενες σεζόν, ο Gulbis ήταν εντελώς άτυχος στα τουρνουά Grand Slam, όπου δεν μπορούσε να κερδίσει τουλάχιστον δύο αγώνες στη σειρά. Παράλληλα, ο Έρνεστ εμφανίστηκε αρκετά επιτυχημένα σε αγώνες χαμηλότερης βαθμίδας και νίκησε ακόμη και τον Κροάτη Ίβο Κάρλοβιτς στο Delray Beach. Επιπλέον, ο Λετονός κέρδισε αρκετές σημαντικές νίκες επί των εκπροσώπων των 10 κορυφαίων της παγκόσμιας κατάταξης και στο τέλος του 2010 κράτησε υψηλή θέση για τον εαυτό του 24.

Ανεβοκατεβάσματα

Μέχρι το 2014, ο Gulbis Ernest παρέμενε ένας από τους τενίστες που σύμφωνα με τους ειδικούς του αθλητισμού ήταν «πυρετοί» περισσότερο από άλλους. Ο τένις έχει παίξει ένα σκληρό αστείο μαζί του περισσότερες από μία φορές, είτε ανεβάζοντάς το στην κατάταξη είτε «πετώντας το» πέρα από την πρώτη εκατοντάδα. Για τέσσερις σεζόν, ο Λετονός κέρδισε μόνο δύο τουρνουά σε Αγία Πετρούπολη και Λος Άντζελες, ενώ παράλληλα συνέχισε μια σειρά από ανεπιτυχείς εμφανίσεις στη σειρά Grand Slam.

γκούλμπις έρνεστ τένις

Η σεζόν του 2015 παρουσίασε επίσης στον τενίστα αρκετές δυσάρεστες εκπλήξεις, ωστόσο, η τοπική επιτυχία με τη μορφή της κατάκτησης του τουρνουά ATP στη Μασσαλία και της άφιξης στους ημιτελικούς του Ρολάν Γκαρός αυξήθηκε γρήγοραΟ Gulbis στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης. Στο τέλος της σεζόν, ο Gulbis είχε άλλους δύο τελικούς ATP (στη Μόσχα και την Κουάλα Λουμπούρ), αλλά και πάλι ολοκλήρωσε τη χρονιά στους 20 καλύτερους, «αποτυχώντας» για άλλη μια φορά στα γήπεδα χορδών του US Open.

Προοπτικές

Ο Gulbis Ernest είναι ένας τενίστας του οποίου το παιχνίδι προσελκύει την προσοχή του κοινού. Είναι εξαιρετικά ασταθής και μπορεί να εναλλάσσει μαγευτικές νίκες με πλήρη φιάσκο. Ωστόσο, όποια κι αν είναι η έκβαση του αγώνα με τη συμμετοχή του Λετονού, οι θεατές στις εξέδρες μπορούν να παρατηρήσουν ένα λαμπερό επιθετικό στυλ παιχνιδιού. Τώρα ο Έρνεστ είναι στο κατώφλι των τριακοστών γενεθλίων του και ετοιμάζεται και πάλι να ξεκινήσει να αγωνίζεται στο US Open, στο αγαπημένο του σκληρό.