Biathlete Evgeny Ustyugov: βιογραφία και επιτεύγματα

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Biathlete Evgeny Ustyugov: βιογραφία και επιτεύγματα

Βίντεο: ФУНКЦИОНАЛЬНОЕ ТЕСТИРОВАНИЕ / ПОЛУЧИЛ ЛИЦЕНЗИЮ НА ОРУЖИЕ / ДЕВАЙСЫ ДЛЯ ВОССТАНОВЛЕНИЯ 2024, Μάρτιος

Ο Evgeny Ustyugov σήμερα είναι ένας από τους νεότερους και πολλά υποσχόμενους αθλητές. Δεν σταματά λεπτό και συνεχίζει να φτάνει σε νέα ύψη στην αθλητική του καριέρα. Είναι γνωστός και αγαπητός από εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Είναι το είδωλο των αρχαρίων αθλητών του δίαθλου!

Evgeny Ustyugov

Evgeny Ustyugov: βιογραφία, παιδική ηλικία

Ο μελλοντικός αθλητής του δίαθλου γεννήθηκε το 1985, 4 Ιουνίου, στην υπέροχη πόλη του Κρασνογιάρσκ. Είναι ασφαλές να πούμε ότι ο Zhenya έλαβε τις ικανότητές του για αθλήματα ακόμη και πριν από τη γέννησή του. Άλλωστε οι γονείς του ήταν αρκετά διάσημοι αθλητές εκείνη την εποχή. Και ως εκ τούτου, όταν δύο αγόρια γεννήθηκαν στην οικογένεια Ustyugov, οι γονείς άρχισαν αμέσως να ασχολούνται με τη σωματική τους ανάπτυξη. Από την ηλικία των τριών ετών, ο Ustyugov και ο αδελφός του προπονούνταν καθημερινά μαζί τους. Μεγαλώνοντας, το αγόρι άρχισε να ασχολείται ενεργά με την ορειβασία.

Τα σχολικά χρόνια του Eugene ήταν αρκετά διασκεδαστικά και ποικίλα. Ήταν ένα πολύ δραστήριο παιδί. Ούτε ένα αθλητικό γεγονός δεν ολοκληρώθηκε χωρίς τη συμμετοχή του. Ήταν σε έναν από τους διαγωνισμούς το 1997 που τον είδε ένας προπονητής δίαθλου, η σύζυγος του Viktor Ermakov. Βλέποντας καλές ικανότητες στο αγόρι, τον κάλεσε να δοκιμάσει τις δυνάμεις του σε αυτό το χειμερινό σπορ.

Διαθλητής Evgeny Ustyugov

Ο δρόμος προς τα εμπρός

Τι κάνει ο Evgeny Ustyugov μετά την αποφοίτησή του; Φαινόταν ήδη ξεκάθαρο ότι θα έμπαινε στη Σχολή Φυσικής Αγωγής. Αλλά από τη θέληση της μοίρας, ο νεαρός άνδρας αποτυγχάνει να το κάνει αυτό. Και αυτός, γίνεται μαθητής στο Divnogorsk Olympic Reserve School. Μετά από σπουδές για αρκετά χρόνια, ο Zhenya αποφασίζει να συνεχίσει τις σπουδές του στη Σχολή Δασοπονικών Μηχανικών, την οποία κατάφερε να αποφοιτήσει με άριστα το 2010.

Έναρξη αθλητικής δραστηριότητας

Πότε μπήκε το δίαθλο στη ζωή ενός μελλοντικού αθλητή; Ο Ustyugov Eugene κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής του συμμετείχε στον διαγωνισμό, ο οποίος το 2005 πραγματοποιήθηκε στη Φινλανδία. Συμμετέχοντας σε ατομικούς αγώνες, ο νεαρός άνδρας κατάφερε να πάρει την 12η θέση, σε αγώνες καταδίωξης - 36η θέση και κατά τη διάρκεια του σπριντ - 42η θέση. Ένα χρόνο αργότερα, έχοντας βελτιώσει τις αθλητικές του δεξιότητες, ο Zhenya πηγαίνει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το οποίο αυτή τη φορά πραγματοποιήθηκε στη Νέα Υόρκη. Προς έκπληξη όλων, κατάφερε να κάνει το έπαθλο του βάθρου στην καταδίωξη. Ο Ζένια ήταν δεύτερος στη σκυταλοδρομία και τέταρτος στο σπριντ. Είναι από φέτος που η καριέρα του μελλοντικού πρωταθλητή αρχίζει να αποκτά δυναμική και να εξελίσσεται ραγδαία.

δίαθλο ustyugov evgeny

Αστέρια στάδια αθλητικής καριέρας

Evgeny Ustyugov - δίαθλος,πέτυχε υψηλά αποτελέσματα. Η επόμενη σημαντική διοργάνωση για τον αθλητή είναι το Ευρωπαϊκό Κύπελλο 2006-2007. Κατά τη διάρκεια του σπριντ, ο Ustyugov καταλαμβάνει την 12η θέση, ενώ είναι μόλις 3 λεπτά πίσω από τον νικητή. Στον αγώνα καταδίωξης, ο Zhenya ήταν ήδη δεύτερος. Εδώ του έλειψαν 25 δευτερόλεπτα για να τερματίσει, παρά το γεγονός ότι μόνο ένα λάθος στον στόχο τον χώριζε από τη νίκη.

Όταν ξεκίνησαν τα δεύτερα στάδια του κυπέλλου, ο νεαρός έπρεπε να δουλέψει σκληρά. Οι προσπάθειές του στέφθηκαν με την 25η θέση στον αγώνα σπριντ. Έμεινε ενάμιση λεπτό πίσω από τον νικητή και έκανε μόλις 3 άστοχα. Στο επόμενο σπριντ, ο Ustyugov καταλαμβάνει την 50η θέση, ενώ υστερεί από τον κύριο αντίπαλο του σχεδόν 3 λεπτά. Αυτές οι αποτυχίες δεν έσπασαν τον νεαρό δίαθλο. Αντίθετα, λειτούργησε ως κίνητρο για πιο γόνιμη δουλειά.

Βιογραφία Evgeny Ustyugov

Ταξιδέψτε στον κόσμο

Λαμβάνοντας μέρος σε πολλά τουρνουά και πρωταθλήματα, ο Evgeny χρειάστηκε να περάσει πολύ χρόνο μακριά από το σπίτι. Ωστόσο, η σχέση του με τα αγαπημένα του πρόσωπα δεν επιδεινώθηκε. Ο Ustyugov ένιωθε πάντα την υποστήριξη των γονιών και των φίλων του. Έχοντας επισκεφτεί πολλές γωνιές της Γης, ο Zhenya έμαθε πολλά νέα πράγματα, τα οποία του έδωσαν ακόμη περισσότερη δύναμη να πολεμήσει.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που διεξήχθη στη Βουλγαρία το 2007, ευχαρίστησε ευχάριστα όλους τους θαυμαστές του Evgeny. Εδώ πήρε την 20η θέση και είχε μόνο ένα άστοχο και η απόσταση από τον αντίπαλό του έφτασε σε απόσταση 2 λεπτών 40 δευτερολέπτων. Όταν έγινε η σκυταλοδρομία, μαζί με την ομάδα, ο δίαθλος κατάφερε να πάρει την 5η θέση, γεγονός που αύξησε σημαντικά τον ενθουσιασμό του αρχαρίουαθλητής.

Το χειμώνα του 2007, ο Ustyugov φτάνει στο σπίτι για να λάβει μέρος στον διαγωνισμό, ο οποίος ονομαζόταν "Izhevsk Rifle". Αυτή τη φορά κατάφερε να πάρει τη νικηφόρα δεύτερη θέση. Η διαφορά με τον κύριο ανταγωνιστή ήταν 39 δευτερόλεπτα.

Μετά από αυτό ο Ζένια πηγαίνει στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νορβηγίας. Ο αθλητής αποτυγχάνει να κατακτήσει νικηφόρους τίτλους, αλλά, παρόλα αυτά, δηλώνει ως ένας αρκετά δυνατός αντίπαλος που δεν πρέπει να υποτιμηθεί.

Ήδη το 2008, ο Ustyugov αποκαταστάθηκε στο ρωσικό πρωτάθλημα, κέρδισε επάξια ένα ασημένιο μετάλλιο. Μετά από αυτό καταφέρνει να πάρει την πρώτη θέση στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο. Μετά κέρδισε τον διαγωνισμό χωρίς να κάνει ούτε ένα λάθος. Η νίκη αυτή τη φορά ήταν υπέροχη!

Ένα χρόνο αργότερα, ο αθλητής πηγαίνει στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Oberhof. Στον αγώνα pursuit καταφέρνει να γίνει έβδομος και στο σπριντ - να πάρει την 8η θέση.

Ο Evgeny Ustyugov είναι ένα από τα αγαπημένα της χώρας

Οι XXI Ολυμπιακοί Αγώνες έγιναν το ντεμπούτο του Evgeny. Μόνο εκεί μπόρεσε να δηλώσει δυνατός συμμετέχων. Αν και αντιμετώπισε αρκετά σοβαρούς αντιπάλους, κατά τη διάρκεια του σπριντ καταλαμβάνει την 15η θέση, στον αγώνα καταδίωξης ο Zhenya τερμάτισε δέκατος πέμπτος στη γενική λίστα.

Ένα χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στόλισε το στήθος ενός αθλητή στις 21 Φεβρουαρίου στη μαζική εκκίνηση. Χάρη στις προσπάθειες και τη δουλειά του, ο δίαθλος παρακάμπτει όλους τους αντιπάλους του και φτάνει στον νικηφόρο τερματισμό σε σύντομο χρονικό διάστημα. Στο τέλος των αγώνων, ο Ευγένιος τιμήθηκε με το Τάγμα της Φιλίας.

Την άνοιξη του 2011, ο Ustyugov, μαζί με τη S. Sleptsova, πήρε την τιμητικήπρώτη θέση στον αγώνα World Team Challenge.

Ο Evgeny συνεχίζει να προπονείται ενεργά και να συμμετέχει σε πολλούς αγώνες μέχρι σήμερα. Πιο πρόσφατα, του απονεμήθηκε ο τίτλος του Τιμώμενου Δάσκαλου του Αθλητισμού.

τι κάνει ο Evgeny ustyugov

Η προσωπική ζωή του Ustyugov

Παρά το φορτωμένο πρόγραμμα εργασίας, ο Evgeny κατάφερε να δημιουργήσει μια δυνατή οικογένεια. Συναντά τη μέλλουσα σύζυγό του σε τακτικούς αγώνες. Η αθλήτρια Alexandra Bondareva γίνεται η εκλεκτή του Ustyugov. Λίγα χρόνια μετά τη γνωριμία τους, οι νέοι παίζουν έναν γάμο. Και ήδη το 2010, γεννιέται η κόρη του Evgeny Veronica. Η σύζυγος του δίαθλου αποφασίζει να τερματίσει την αθλητική της καριέρα και να αφοσιωθεί στις οικογενειακές δουλειές. Όταν το μωρό ήταν 3 ετών, ο μπαμπάς την είχε ήδη βάλει στο σκι. Τον χειμώνα του 2014 γεννήθηκε η δεύτερη κόρη, η Ευγενία. Προσπαθεί να περνά πολύ χρόνο με την οικογένειά του και το κάνει πολύ καλά!