Το πιο δημοφιλές ράλι στον κόσμο. Το Ντακάρ καλωσορίζει τους νικητές

Βίντεο: Το πιο δημοφιλές ράλι στον κόσμο. Το Ντακάρ καλωσορίζει τους νικητές

Βίντεο: Ο Βασίλης Μπούδρος είναι ο μοναδικός Έλληνας που θα τρέξει στο Rally Dakar 2024 2024, Ενδέχεται
Anonim

Το

Rally είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς τύπους σύγχρονων αγώνων. Είναι πολύ θεαματικό, και ως εκ τούτου ενδιαφέρον για εκατομμύρια θεατές σε όλο τον κόσμο. Ανάμεσα στα κάθε είδους πρωταθλήματα, ξεχωριστή είναι η διαδρομή «Παρίσι-Ντακάρ». Αυτός ο αγώνας ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους. Γιατί προσελκύει τόσο πολύ θαυμαστές και συμμετέχοντες; Αυτό θα συζητηθεί σε αυτό το άρθρο.

Η ιστορία του διάσημου μαραθωνίου αυτοκινήτου

Το Ράλι Παρίσι-Ντακάρ διεξάγεται από τα τέλη του 1978. Ο συγγραφέας της ιδέας μιας τέτοιας διαδρομής ήταν ένας δρομέας μοτοσικλετών από τη Γαλλία T. Sabin. Το 1977 χάθηκε στην έρημο της Λιβύης κατά τη διάρκεια του αγώνα Abidjan-Nice. Μετά από αρκετές μέρες περιπλάνησης χωρίς φαγητό και νερό, ο μοτοσικλετιστής βρέθηκε από νομάδες που τον έσωσαν. Παρ' όλες τις κακοτυχίες, η έρημος έκανε μια ανεξίτηλη εντύπωση στον Σαμπίν, την οποία ήθελε να μοιραστεί με όλο τον κόσμο. Αυτή ήταν η ιδέα που ενέπνευσε τον αναβάτη να δημιουργήσει τη διαδρομή του πιο δημοφιλούς ράλι μέχρι σήμερα. Το Ντακάρ, σύμφωνα με το σχέδιο του Τιερί Σαμπίν, υποτίθεται ότι ήταν το τελικό σημείο του αγώνα και το Παρίσι ήταν το σημείο εκκίνησης.

ράλι ντακάρ
ράλι ντακάρ

Η αρχική διαδρομή του ράλι περνούσε από τη βόρεια Αφρική, την Αλγερία, αλλά, λόγω της δύσκολης πολιτικής κατάστασης και της αυξανόμενης αναταραχής σε αυτό το κράτος, μια άλλη χώρα, το Μαρόκο, εγκρίθηκε για τον αγώνα. Μερικές φορές μέρος του τρόπου με τον οποίο οι συμμετέχοντες ξεπερνούν τη Λιβύη.

Στην αρχή, ο αγώνας ήταν ένα από τα στάδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ωστόσο, οι κανονισμοί του αγώνα προκάλεσαν πολλές αντιπαραθέσεις, με αποτέλεσμα να αποφασιστεί ο αποκλεισμός του ράλι από τη γενική κατάταξη του παγκοσμίου πρωταθλήματος και η αυτονομία του.

Είναι ενδιαφέρον το γεγονός ότι όχι μόνο επαγγελματίες οδηγοί αγώνων, αλλά και πολλοί ροκ σταρ, διάσημοι αθλητές από άλλους κλάδους (αλπικοί σκιέρ, ορειβάτες, ιστιοπλοϊκοί και άλλοι) συμμετείχαν στον διαγωνισμό σε όλη την ιστορία του.

Κανόνες Ράλι

Για να λάβετε μέρος σε αυτόν τον διαγωνισμό, πρέπει να γνωρίζετε τους κανόνες του ράλι. Το Ντακάρ είναι ο τελικός προορισμός της διαδρομής. Ο αγώνας ξεκινά στο Παρίσι. Ο αγώνας διαρκεί τρεις εβδομάδες και καλύπτει μια απόσταση περίπου 10.000 χιλιομέτρων. Οι δρομείς επιτρέπεται να συμμετέχουν όχι μόνο σε ειδικά αυτοκίνητα ράλι, αλλά και σε αυτοκίνητα, καθώς και σε φορτηγά και μοτοσυκλέτες. Υπάρχει ξεχωριστός λογαριασμός για κάθε τρόπο μεταφοράς. Ο αριθμός των συμμετεχόντων μπορεί να είναι όχι μόνο επαγγελματίες δρομείς, αλλά και ερασιτέχνες, οι οποίοι συνήθως αποτελούν περίπου το 80% του συνολικού αριθμού των υποψηφίων.

Ράλι Παρίσι Ντακάρ

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, η βαθμολογία του Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν περιλαμβάνει αυτό το ράλι. Το Ντακάρ είναι η τελευταία πόλη στο δρόμο των αναβατών, όπου καθορίζονται οι νικητές. Γιαγια να γίνεις πρωταθλητής του διαγωνισμού, χρειάζεται απλώς να προσπεράσεις τους αντιπάλους σου σε αυτόν τον μαραθώνιο αυτοκινήτου, σε αντίθεση με το Παγκόσμιο Κύπελλο, όπου οι συμμετέχοντες λαμβάνουν βαθμούς για κάθε αγώνα, οι οποίοι συνοψίζονται στο τέλος της σεζόν.

νικητές ράλι

kamaz ράλι ντακάρ

Μέχρι τις αρχές του 21ου αιώνα, ο Stefan Petransel ήταν ο κύριος κάτοχος του ρεκόρ για τον αριθμό των νικών στο ράλι Παρίσι-Ντακάρ, ο οποίος κέρδισε αυτόν τον μαραθώνιο αυτοκινήτου έξι φορές σε δέκα χρόνια συμμετοχής σε αυτόν.

Το

2001 ήταν μια χρονιά ορόσημο τόσο ως προς τους κανόνες αγώνων όσο και ως προς τους νικητές. Σύμφωνα με τις αλλαγές που έγιναν στους κανόνες του διαγωνισμού, η ομάδα δεν μπορούσε να φέρει μαζί της εξοπλισμό, ο οποίος, σε περίπτωση βλάβης, θα μπορούσε να διορθώσει το πρόβλημα. Οποιεσδήποτε επισκευές έπρεπε να γίνουν από τον οδηγό και τον πλοηγό. Την ίδια χρονιά, μια γυναίκα, η Jutta Kleinschmidt, κέρδισε το ράλι για πρώτη φορά.

Τα ρωσικά φορτηγά έχουν γίνει πραγματικοί θρίαμβοι του ράλι Παρίσι-Ντακάρ. Η KamAZ-master, μια εξαιρετική ρωσική ομάδα, έχει κερδίσει πολλές φορές τον μαραθώνιο. Τα τελευταία χρόνια, συνεχίζει να κατέχει το προβάδισμα και κερδίζει τακτικά μεγάλους διεθνείς διαγωνισμούς.

Ομάδα "KAMAZ-master"

Ράλι Παρίσι Ντακάρ Καμάζ

Στην ιστορία του Ράλι Ντακάρ, η ρωσική ομάδα έχει κερδίσει αυτόν τον διάσημο μαραθώνιο 13 φορές. Το 2015, το ράλι, που έλαβε χώρα στο έδαφος της Βολιβίας, της Αργεντινής και της Χιλής, κέρδισε για πρώτη φορά ο πιλότος Airat Mardeev στην κατηγορία φορτηγών. Στο τελικό στάδιο του αγώνα, κατάφερε να ξεφύγει από τους διώκτες του και τελικά ξεπέρασε τους πλησιέστερους ανταγωνιστές του,μεταξύ άλλων, συμπαίκτες, στο 14 και 51 λεπτά αντίστοιχα (2η θέση - Nikolaev, 3η θέση - Karginov).

Έτσι, οι Ρώσοι πιλότοι έδειξαν ξανά τι αξίζει το αυτοκίνητο KamAZ. Το ράλι «Ντακάρ» από χρόνο σε χρόνο στη βαθμολογία των φορτηγών υποτάσσεται σε αυτόν.